Злопам’ятний – це зло для кого? | Психологічна студія "Центр" - Львів

Злопам’ятний – це зло для кого?


Психологи і психотерапевти нерідко чують на прийомі історії про те, як глибоко ображена людина: хтось не передзвонив, коли обіцяв,  хтось перервав розмову на найважливішому  місці, не купили в дитинстві ту ляльку (машинку), яку вона (він)  дуже хотіла …
Людина, яку в повсякденному житті ми називаємо злопам’ятною, зазвичай важче за інших реагує на фрустрацію – тобто на неможливість тут і зараз задовольнити певні потреби. Такій людині  складніше за інших чекати, складніше змиритися з «Ні». Вона відчуває складно переносимий страх і злість. (Я не буду тут зупинятися на причинах цього явища. Вони дуже індивідуальні і зазвичай прояснюються в процесі роботи з психологом чи психотерапевтом). При цьому не кожну людину, яка важче за інших переносить фрустрацію ми називаємо злопам’ятною, а тільки таку,  яка защіщается від цих важких відчуттів за допомогою механізму проекції: «це не я агресивна (налякалась, злюся і гніваюся), якщо мої потреби не задоволені або відкладені! Це інші злять мене, це вони спеціально проти мене все роблять!!»  Запускається механізм контрфобічної реакції: налякався – нападу! Цей же механізм лежить і в основі параноїдних і багатьох інших процесів.
Як функціонує злопам’ятний? Більшість його интеракций – пасивно агресивні або активно агресивні дії і звинувачення! Він «змушений» мстити! Ви спізнилися, перенесли зустріч … .- тепер він не прийде, перенесе … раз Ви так … Адже його світ населений жахливими монстрами (нами), які постійно зневажають його гідність, і він, бідний повинен постійно захищатися! Він веде постійний бій з тінню, його контролюють міфи, ним же створені! «Вами управляє той, хто Вас злить» Лао-Цзи
Злопам’ятний не прощає, тому синонімом злопамятности є мстивість.
Як реагують на нього оточуючі? Здивування (я ж не те мав на увазі, я ж нічого не мав на увазі … звідки він це взяв? З ким він взагалі розмовляє?), Образа, злість, безсилля…
З’ясування марні. Злопам’ятний переконаний: Ви спеціально запізнилися, чи не передзвонили, так подивилися (не подивився …), могли не переривати, але перервали розмову, подарували ромашки, хоча знали, що вона любить фіалки … а якщо не спеціально зробили все це – ще гірше, значить Ви лиходій (лиходійка) подвійно: Ви не розумієте його (її), не чуєте ….
Перспективи. Патологічна агресивність звичайно потребують професійної роботі з психологом або психотерапевтом.

VKOdnoklassnikiFacebook