Заздрість | Психологічна студія "Центр" - Львів

Заздрість


Сенс. У деяких слов’янських мовах збереглося первісне значення цього слова: «завидеть» = «ненавидіти», а «навідеть» = «любити»! Заздрість, так само є синонімом слова «алкать», «жадати», що означає ненаситне бажання (зазвичай приховане).
Механізм. Заздрість – бажання, яке не задоволене. Він (вона) хоче щось, але не отримує (не дають). Заздрісний люто ненавидить того, хто користується тим, чого хоче він! Тому жадає відібрати це або зіпсувати! Ненавидіти людині не просто. Неусвідомлено вона судить себе за це чи чекає осуду, активно витісняючи почуття провини. Заховане перетворюється на страшне. Тому заздрість приправлена ​​великою дозою страху. Заздрісник одночасно сам боїться бути обьектом заздрості.
Походження. Психологи і психотерапевти вважають, що патологічна заздрість виникає в ранньому дитинстві як результат дефіциту уваги та догляду (або його надмірності). Однією з основних складових заздрості є жадібність. Заздрісник хоче ВСЕ! У повсякденному житті ми так і говоримо: «очима б сьел ВСІ!» Тому заздрісника ніколи не можна задовольнити, адже заздрість йде зсередини, а обьект завжди знайдеться …
Форми. Віттенберг наводить такі приклади: нападки на знання, нападки на допомогу, їжа, вандалізм, крадіжки …
Захисти. Ідеалізація (що б бажане стало недосяжним для руйнування), знецінення: «квіти не такого кольору, сумка не з тією застібкою …». Гарне заздрісник робить менш хорошим («що б не було ічому заздрити»). А погане – менш поганим. Але це все одно не дуже захищає … Заздрісник зазвичай перебуває в постійних сумнівах, погано спить …
Наслідки. Заздрість помітно зменшує шанси людини відчувати задоволення, отримувати задоволення. Удачі інших роблять заздрісного нещасним. Він активно заперечує їх успіхи. Міжособистісний аспект. Заздрісні не вміє бути вдячним (не може допустити, що хтось зробив йому щось хороше). Кожен подарунок, який отримує заздрісник, викликає у нього підозри: адже тепер він повинен віддарувати більш цінним … він не може просто порадіти і відчувати вдячність. Адже всі досягнення – повинні бути результатом його заслуг. Інакше доведеться визнати, що хтось  (не він) дав (зробив) йому щось цінне. Доведеться визнати, що хтось (не він) хороший, цінний! Тому заздрісник нерідко вибирає друзів з меншим статусом, ніж він (вона).
Соціальний аспект. Серед тих, хто на життєвому Олімпі був вчора, є сьогодні і буде завтра чимало людей з нарцистичним розладом особистості, яке, зокрема характеризуються патологічною заздрістю і жадібністю.
Перспективи. Патологічна заздрість і жадібність потребують професійної роботі з психологом або психотерапевтом. Звичайна, наша, рідна, людська потребує чесного усвідомлення і терплячої внутрішньої роботи щодо збільшення в нашому житті Любові (бо заблокованість любові живить ненависть) ….

VKOdnoklassnikiFacebook